Search
  • Marta

Nieplanowana podroz na wyspe swietej Ireny

Updated: Mar 25, 2019

Kreta - wybór padł na Hersonissos. Tygodniowe wakacje w Grecji zaplanowane.

Ubrania, ubezpieczenie (podróżując po Europie mam ze sobą niebieską kartę, która potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA), przewodnik, krem z filtrem, paszport/dowód i książka, wszystko to już czekało w walizce.

Nie było ustalonego z góry jakiegoś planu, wakacje były po to aby pooddychać świeżym powietrzem, najeść się dojrzewających w słońcu pomidorów, oliwek i wszelakich owoców, które niczym (ani wyglądem ani smakiem) nie przypominały tych bio z pobliskich miejskich supermarketów.

Jak wyrobić niebieską kartę?


“Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.” Marcel Proust

Lot na trasie Londyn - Heraklion trwał 4 godziny. Wystarczająco na obejrzenie komedii romantycznej, krótką drzemkę przerwaną 'przelatujemy przez strefę turbulencji' oraz przeczytanie od deski do deski magazynu pokładowego.

Lot przebiegł sprawnie, następnie transfer do hotelu, zameldowanie się i kolacja (chyba o 2:00 nad ranem - ale co poradzić jak człowiek zgłodniał). Mieliście też tak, że jak jechaliście na szkolną wycieczkę, że dosłownie 15min od wyjazdu zajmowało Wam zjedzenie tego wszystkiego co było zapakowane do waszych plecaków na cały dzień? Ja tak miałam. To chyba przez ekscytację, że się wyjeżdża, że można zjeść paczkę cukierków i że nikt nie powie 'nie przed obiadem' (spokojnie, dzieliłam się z innymi) ale wróćmy do Grecji.


Czas upływał na błogim lenistwie, czytaniu książek, graniu w plażówkę i zajęciach sportowych ('water polo, yoga, aqua aerobic' - do dziś w uszach brzęczą mi te słowa wykrzykiwane codziennie przez osoby odpowiedzialne za rozrywkę).

Pewnego wieczoru, podczas spaceru po pobliskim deptaku uwagę zwróciła reklama jednodniowych wycieczek/rejsów na Santorini.


Ziarno zostało rzucone.


W hotelu po przejrzeniu kilku innych ofert firm, wybrana została opcja podróży na wyspę z biurem z którym przylecieliśmy.


Jupi! Radowałam się w środku.


Podróż rozpoczęła się wcześnie rano, transfer do portu w Herakionie (30min), następnie prom na Santoryn (1h40).

Wycieczka obejmowała przewodnika i był to bardzo dobry wybór. Przez wiele godzin słuchałam o mitach krążących na temat tego archipelagu.

Poniżej klika z nich, które zainteresowały mnie najbardziej.

1. Kojarzycie ze zdjęć piękne białe domki i setki kościołów z niebieskimi dachami (jest ich ponad 300!) i myślicie, że to jest Santorini? Otóż nie, to miasteczko Oia położone na wyspie Santoryn/Thira (nazwa od wulkanu Thera).

I tu pierwsza opowieść/legenda - wyspa ta w przeszłości była wioską żeglarzy i każda rodzina, z której syn zdecydował się wypływać na morza, budowała kościół aby tym właśnie uchronić go od sztormów i wymodlić szczęśliwy powrót do najbezpieczniejszego z portów - czyli domu rodzinnego.

2. Za pewne też słyszeliście o mitycznej Atlantydzie? Wielu badaczy stwierdziło, że właśnie na tej wyspie ( a raczej jej szczątkach - po wybuchu wulkanu Thera) istniała i rozwijała się ta mityczna kraina. Przewodnik opowiedział kolejną legendę, że podczas wybuchu wulkanu, który zniszczył i zatopił tę wyspę ( w IX wieku p.n.e - obecnie piękne miasto Oia znajduje się na jednej z wysp) popiół zasłonił słońce i uznane było to za jedną z plag egipskich(tak, w obszarze Morza Śródziemnego zapadła ciemność, nie tylko w Grecji).

3. W miasteczku Oia nakręcono niektóre sceny z filmu z Angeliną Jolie "Lara Craft Tomb Raider" (nie widziałam filmu, więc nie potwierdzę, jeśli widzieliście to za pewne przytakniecie).

4. Wulkan który zniszczył wyspę Thira, nadal pozostaje aktywny. Udało mi się podpłynąć pod niego i wykąpać się w bardzo ciepłej wodzie. Nie wiem czy to jakieś opary (pozostałości po lawie) czy mityczność tej wyspy,ale dawało się odczuć coś bardzo dziwnego w powietrzu. Nie wiem czy jest to zrozumiałe ale ja miałam takie wrażenie.


Zwiedzanie było dość intensywne i dało wiele satysfakcji.

Miejsce jest piękne i godne odwiedzenia i polecenia.

Mam nadzieję, że jeśli czytając ten post zapragnęliście odwiedzić to piękne miejsce to życzę Wam aby to się spełniło.


Pozdrawiam,

Marta


© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now