Search
  • Marta

Kolendra i moje kanapki

Kiedyś w jednym z magazynów przeczytałam, że kolendra działa uspokajająco (również jest silnym antyoksydantem) i od razu zwróciłam na to uwagę, nie to abym potrzebowała jakiegoś dodatkowego ukojenia nerwów – ale ‘ciekawe’ pomyślałam.

Nie przypominam sobie aby ta roślina była popularna w moim rodzinnym domu, koperek i natka pietruszki owszem – dodawana była do większości potraw (ulubione mielone z marchewką, pietruszką i ryżem wg przepisu mojej mamy, kiedy jeszcze jadłam mięso) jednak nie kolendra.

Chyba pierwszy raz z nią tak na poważnie zetknęłam się w Londynie, jadłam ją dużo wcześniej jako dodatek do potraw zamawianych w restauracjach ale nie byłam z nią zaprzyjaźniona. Tu za to jest bardzo popularna, w każdym sklepie można kupić jej świeżą natkę.

W kuchni meksykańskiej znajdziemy jej bardzo dużo (gdyż łagodzi dolegliwości powodowane przez strączki) oraz między innymi w kuchni tajskiej, gdzie łagodzi ostry smak curry i innych dań.

Wiem także, że w zależności od państwa w jakim jest uprawiana, jej owoce różnią się rozmiarem i kształtem, a zielone liście smakiem. Na przykład, liście kolendry pochodzące z Gruzji są ostre w smaku, z Syrii bardziej łagodne, zaś z Etiopii bardziej aromatyczne.

Jeśli chodzi o moje upodobania, zawsze dodaję ją do chilli sin carne (najlepsze z przepisu @jadłonomia – z dodatkiem gorzkiej czekolady)
do tacosów i wielu innych dań.Ostatnio bardzo zasmakowały mi proste kanapki z jej dodatkiem i to właśnie prostym przepisem na nie chcę się dzisiaj podzielić.Składniki:

Chleb (najlepiej czerstwy – taki co można bez wyrzutów podgrzać w tosterze)

Pomidorki koktajlowe (każde inne sprawdzą się równie dobrze)

Awokado / albo hummus

Sok z limonki do skropienia

Sól i pieprz

Oraz natka świeżej kolendry

Wkładam kromki chleba do tostera, smaruję je obficie hummusem albo rozgniecionym awokado. Przekrawam pomidorki na pół i układam na kanapce. Całość skrapiam sokiem z limonki, dodaję pieprz i sól oraz posypuję kolendrą.

Smacznego!© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now