Search
  • Marta

5 filmów na jesienny wieczór


" Zawsze mnie pytają, czy nie boję się, że pew­ne­go dnia stwierdzę, że nie mam już żad­ne­go po­mysłu na film. To mi nie grozi. Boję się cze­goś zu­pełnie in­ne­go – że umrę za­nim zdążę sfil­mo­wać wszys­tkie mo­je pomysły." Woody Allen
Z filmami jest podobnie jak z moda czy zapachem perfum. Każdy z nas ma inną wrażliwość i dla każdego co innego będzie oznaczało 'dzieło sztuki' lub chociażby określenie 'dobry film'.

Wiele razy zdarzyło się tak, że ktoś polecił mi film słowami: 'najlepszy, zobacz koniecznie, dający do myślenia...' po czym, żałowałam, że straciłam 2h z mojego dnia na tę czy inną produkcję.

Oczywiście nie było w tym żadnej winy polecających, po prostu podobały nam się inne rzeczy.

Zdarzyło Ci się coś kiedyś podobnego?


Jestem pewna, że z moimi typami nie wstrzelę się w każdego upodobania, niemniej jednak zaryzykuję i jeśli tak jak ja nie oglądasz horrorów, nie lubisz marnować czasu na nic nie wznoszącą do życia kinematografię i męczą Cię ciepłe jak kluski komedie romantyczne (nie każda jest dla mnie kluską) to może moje propozycje przypadną Ci do gustu.

Chciałabym zaznaczyć, że nie znajdą się tu tytuły, które zostały okrzyknięte mianem filmów stulecia- które zapewne większość z nas widziała min. "Skazani na Shawshank", "Nietykalni", "Ojciec Chrzestny", "Życie jest piękne" czy Braveheart.


Będzie to lista filmów obejrzanych przeze mnie w ciągu ostatnich 2 lat (z jednym wyjątkiem, który to obejrzałam ponad 15 lat temu) a które wpasowały się idealnie w moją wrażliwość- chociaż prawie, każdy jest z innej bajki.

Zaznaczę także, że przy każdym z nich podam ocenę ze strony IMDb - ja nie zwracam na to uwagi, ale znam takie osoby, co nie obejrzą niczego co jest poniżej 8.


I od takiej prawie bajki zacznę, tak pół żartem pół serio na początek.

I nie będę jej liczyć jako tę piątkę polecaną, ale nie byłabym sobą gdybym nie napisała o

"Gwiezdnych Wojnach" (8.6 IMDb z 1977).


Nie mów "o nie... jak można to oglądać"...Poczekaj...


Kilka lat temu, kiedy przez przypadek trafiałam na jedną z części, która akurat była wyświetlana w telewizji, zastanawiałam się nad tym kto to ogląda, bo nie możliwe wydawało mi się to, aby ktoś z nieprzymuszonej woli spędzał kilka godzin na podziwianiu Chewbacci (ten owłosiony charakterystyczny ludek) lub gadających robotów (RTD2 - jak ja Cię lubię).

Jednak bardzo się myliłam. Jeszcze przed 30tką dałam się namówić na obejrzenie całej sagi (wówczas nie było tych najnowszych części - te już oglądałam z zapartym tchem na dużym ekranie) i bardzo pozytywnie się zaskoczyłam.

Nie dość, że zrozumiałam o co chodzi, to jeszcze spodobały mi się postacie, kostiumy i ogólnie pomysł.

Ja obejrzałam zgodnie z produkcją czyli Epizody w takiej kolejności: IV, V, VI, I, II, III, VII, VIII, IX.

Polecane jest także oglądanie chronologiczne Epizody: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX czy metodą Ernsta Ristera Epizody: IV, V, I, II, III, VI, VII, VIII, IX - słyszałam o kilku innych, ale naprawdę nie rozumiem dlaczego.

Tak więc polecam.


Listę tytułowych 5 filmów polecanych na tę jesień przeze mnie otwiera:


1. "Lion." ( " Lion. Droga do domu.")

Reżyser: Garth Davis

(8.1 IMDb)

Pięcioletni indyjski chłopiec gubi się na ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od domu. Przeżyje wiele wyzwań, zanim zostanie adoptowany przez parę w Australii. 25 lat później wyrusza odnaleźć swoją zaginioną rodzinę.

Nie muszę chyba mówić, że płakałam jeszcze długo po zakończeniu.


2. "Perfetti Sconosciuti." ("Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie.")

Reżyser: Paolo Genovese

(7.8 IMDb)


Grupa znajomych spotyka się na kolacji. Podejmują wyzwanie, że będą na głos czytać każdego smsa, wiadomość i odbierać będą każdą rozmowę w trybie głośnomówiącym. Oj, wiele sekretów ujrzy światło dzienne.


A czy Ty byś się odważył?


3. " La cara oculta." ("The hidden face.")

Reżyser: Andres Baiz

(7.4 IMDb)

Hiszpański film o tym jak narzeczona młodego dyrygenta znika bez śladu w niewyjaśnionych okolicznościach a on szybko zaczyna spotykać się z inną kobietą. Jeśli nie widzieliście, to nie oglądajcie trailera - podobno zawiera w sobie wyjaśnienie zagadki, przez co oglądanie nie będzie tak ekscytujące.


Bawisz się czasem w chowanego?


4. "Contratiempo." (" The Invisible Guest.")

Reżyser: Oriol Paulo

(8.1 IMDb)

Po przebudzeniu się w pokoju hotelowym obok martwej kochanki młody biznesmen zatrudnia wybitną adwokat, aby ustalić, co tak naprawdę się wydarzyło.

Bo kłamać to też trzeba umieć.


5. "Crna macka, beli macor." ("Czarny kot, biały kot.")

Reżyser: Emir Kusturica

(7.8 IMDb)

O filmie napiszę krótko: brudno i śmiesznie - taki czarny humor. Zakochałam się od pierwszego wejrzenia tzn obejrzenia jakieś 15 lat temu - i mówię to poważnie. Ten klimat naddunajskiej społeczności cyganów ma w sobie coś pięknego.

Cudowna bieda.


Mam nadzieję, że chociaż jeden z nich umili Ci jakiś długi jesienny albo zimowy wieczór.
© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now